معرفی بخش بهداشت و سلامت مدرسه لوح زرین

 

به طور خلاصه میتوان گفت در کنار آموزش علمی کودکان بهداشت جسمی وروانی هر کودک امری ضروری است که مورد توجه قرار گرفتن آن از سوی مسئولین در سالهای اخیر موید این مطلب است. این امر موجب شد تا نقش خاموش و تا حدودی ناشناخته مربی بهداشت در کنار سایر کار کنان مدرسه پررنگ تر از پیش شود مربی بهداشت درواقع یکی از نیرو های حوزه ی سلامت جسم و روان کودک در مدارس است که آموزش و مشاوره دانش آموز و والدین آن ها برای ارتقای بهداشت جسمی وروانی از وظایف ونقش آنهاست.

از آنجاکه در اکثر مواردتشخیص علائم یک بیماری  چه جسمی و چه روانی در کودکان از طریق معاینه و مشاهده رفتار آنان در مدارس از سوی مربی بهداشت صورت میگیردلازم است به این مسئله عمیقتر نگاه شود.
فعالیت سالانه ی هر مربی بهداشت همزمان با آغازین روز سال تحصیلی شروع میشود.این شروع در واقع همگام کردن والدین در مسیرارتقای بهداشت کودکان در طول سال تحصیلی است. ارتباط با والدین درتمام سال تحصیلی ادامه دارد.

  ودر طی سال در قالب جلسات دوره ای و جلسات متعددروزانه به صورت موردی درباره مشکلات بهداشت دانش آموزان ادامه پیدا میکند.بررسی شناسنامه  بهداشتی دانش آموزان،نوشتن دفاتر بهداشتی برای معاینات دوره ای از وظایف مهم مربیان بهداشت مدارس است.این معاینات شامل معاینه چشم ،گوش،دندان قدووزن وهم چنین بررسی طبیعی بودن وضعیت ظاهری کودک میشود.

  نظارت بر بهداشت فردی دانش آموزان و متصدیان خدمات مدارس ، نظارت بر بهداشت محیط مدرسه و بوفه از دیگروظایف مربیان بهداشت مدارس به  شمار میرود. شناسایی کودکانی که مشکل رفتاری مانند بیش فعالی دارند از وظایف مربی بهداشت است.مربی بهداشت با تعیین و آموزش گروهی از دانش آموزان در قالب ۴ دسته بهداشتیار محیط ، بهداشتیار کلاس بهداشتیار مواد غذایی آموزشیار بهداشت زمینه آموزش کودک به کودک را فراهم میکند.

باتوجه به این که تعداد زیادی از جمعیت کشور مادر دوره دبستان تا دبیرستان قرار میگیرندواز آنجا که دوران تحصیل همزمان با دوران سریع و حساس رشد و تکامل جسمی وروانی میباشد لذا هر نوع انحراف از حالت طبیعی و سلامت دراین دوران باید در اولین فرصت کشف ودرمان گردد.

برنامه ی بهداشتی مدرسه لوح زرین

۱-آموزش بهداشت در کلیه مقاطع  تحصیلی ، والدین ، کادر آموزشی و خدمتگزاران
۲-بررسی بهداشت محیط مدرسه شامل ایمنی و حفاظت محیط مدرسه ،تامین آب آشامیدنی سالم،بهبود سرویسهای بهداشتی،نحوه صحیح دفع زباله بهداشت مواد غذایی و نظارت بر بوفه مدارس و مبارزه با حشرات و حیوانات موذی
۳-ارائه خدمات بهداشتی به دانش آموزان شامل اندازه گیری قدووزن،معاینه ستون فقرات،سنجش بینایی و شنوایی ارزیابی تغذیه و اختلالات تغذیه ای معاینه دهان ودندان، کم‌خونی فقر آهن معاینات دوره ای پوست و مو وناخن،ارزیابی اختلالات روانی و رفتاری و تشکیل پرونده بهداشتی.معاونت بهداشتی دبستان لوح زرین

جشن تخم مرغ

کلیک کنید