آزمایش آب و آتش

یک آزمایش علمی جالب و ساده که با یک ترفند علمی آب و آتش کودک شما با مفهوم فشار هوا آشنا می شود.

 یک آزمایش علمی جالب و ساده که با یک ترفند علمی آب و آتش کودک شما با مفهوم فشار هوا آشنا می‌شود و رمز بالارفتن آب را فراگرفته و از نزدیک این شگرد علمی را آزمایش کرده و مشاهده می‌کند. بخاطر استفاده از کبریت این آزمایش نیاز به حضور یک بزرگتر دارد.

مواد مورد نیاز: شمع ، چوب کبریت،  بشقاب، لیوان شیشه‌ای بلند یا شیشه مربا، آب، رنگ خوراکی (اختیاری)

روش انجام: شمع را وسط بشقاب گذاشته و اطراف آن یک لیوان آب بریزید.می‌توانید برای قشنگی کار مقداری رنگ خوراکی به آب اضافه کنید.

از یک بزرگتر بخواهید تا شمع را روشن کند. بلافاصله لیوان را وارونه بالای شمع روشن قرار دهید. نتیجه را با دقت مشاهده کنید.آب داخل بشقاب به داخل لیوان مکیده می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد؟ شمع روشن هوای گرمی داخل لیوان ایجاد می‌کند.

اختلاف دمای بین هوای داخل لیوان و هوای بیرون لیوان باعث می‌شود گاز داخل لیوان به شیشه فشار وارد کند.و باعث ایجاد یک اثر خلا می‌شود. وقتی شمع شروع به خاموش شدن می‌کند هوای سرد و فشار آزاد شده آب داخل بشقاب را به داخل لیوان می‌کشاند.

یک اتفاق دیگر اینکه، شعله شمع برای سوخت نیاز به اکسیژن دارد.به محض اینکه لیوان را بر روی شمع روشن قرار می‌دهید، اکسیژن داخل لیوان استفاده می‌شود.وقتی همه اکسیژن استفاده شد شمع خاموش می‌شود.

هر چند گازهای دیگری مثل نیتروژن، آرگون، دی اکسیدکربن و غیره هنوز داخل لیوان باقی است اما فشار این گازهای داخل لیوان در مقایسه با فشار زیاد اتمسفر خارج از لیوان خیلی کمتر است، این فشار زیاد اتمسفر خارج از لیوان، آب را از بشقاب به داخل لیوان هل داده و باعث می‌شود آب به سمت بالا رود.

آزمایش شکست نور

برای این که جسمی دیده شود لازم است تا به آن نور تابیده شود. نور خورشید دارای رنگ های گوناگونی است که قابل تجزیه شدن هستند و شما می توانید با استفاده از یک منشور تجزیه نور را مشاهده کنید. یکی دیگر از پدیده های مرتبط با نور پدیده شکست نور است. در این پدیده، نوری که از یک منبع نورانی مانند خورشید یا لامپ می رسد، دچار تغییر مسیر می شود.

شرح درس

به زبان ساده باید گفت که زمانی که نور از محیطی شفاف به محیط دیگری وارد می شود مسیر آن تغییر پیدا می کند. این پدیده را شکست نور می گویند. اگر مسیر حرکت نور را یک خط عمود در نظر بگیریم، وقتی پرتو نور از هوا به محیط شفاف وارود می شود به خط عمود نزدیک می شود و وقتی که از محیط شفاف خارج می شود از خط عمود دور می شود. وقتی نور به محیط شفاف وارد می شود سرعتش کاهش می یابد و همین تغییر سرعت باعث انحراف نور می شود.

سریع ترین چیز در کل جهان سرعت نور در خلا است. مانند سرعت نور در فضا. سرعت نور در خلأ یک عدد ثابت جهانی و دقیقاً برابر با ۲۹۹،۷۹۲،۴۵۸ متر بر ثانیه در خلا است. نور در امواج عبور می کند و ما آن را انتشار می نامیم. انتشار امواج هم دارای سرعت و هم جهت می باشد. سرعت تغییرات نور بستگی به موادی دارد که نور در آن حرکت می کند.سرعت نور در محیط های مختلف، متفاوت است. نور در آب، شیشه و یا هر محیط شفاف دیگری با سرعت کم تر منتشر می شود. بخشی از نور که در هوا جریان دارد، با سرعت بیشتر از آن بخش نور که در آب یا شیشه است پیش می رود و این امر باعث شکست نور می شود. آیا تا کنون دقت کرده اید که نی نوشیدنی که داخل لیوان پر از شربت قرار دارد شکسته به نظر می آید؟ آیا تا کنون به استخر خالی و پر از آب نگاه کرده اید؟ می دانید که به علت شکست نور است که استخر پر از آب کم عمق تر از از استخر خالی به نظر می رسد.

حتی زمانی که نور خورشید از خلا وارد جو زمین می شود نیز می شکند.

آزمایش کنید 

دو عدد سکه را روی میز قرار دهید. درون لیوانی خالی یک سکه بیندازید و درون لیوان دیگری که پر از آب است سکه دیگر را بیندازید. چه می بینید؟

با انجام آزمایش بالا متوجه خواهید شد که نور در آب دچار شکست می شود و بنابراین چشم شما در تشخیص عمق واقعی دچار خطا می شود. به همین علت است که اگر درون آب زلال استخر قرار بگیرید، پاهایتان بسیار کوتاه و نزدیک به شما به نظر می رسند.

آزمایش علمی شگفتی های برگ

هر پروسه طبیعی که در اطراف ما اتفاق می‌افتد، مثل تغییر رنگ سالیانه برگ ها از سبز به رنگ‌های مختلف زرد، نارنجی، قرمز همگی زیبا و خارق‌العاده هستند. اما پشت این نمایش رنگ‌ها یک دلیل علمی مهمی وجود دارد.

می‌خواهیم   یک نگاه اجمالی به دلیل علمی تغییر رنگ برگ‌ های درختان داشته باشد.با این آزمایش می‌شویم که چطور رنگها در طول سال در برگ مخفی می‌مانند. چه نیاز دارید:

• برگ

• شیشه مربا کوچک

• درپوش برای شیشه مربا یا یک ورق فویل آلومینیومی

• رابینگ الکل

• کاغذ فیلتر قهوه

• قابلمه کم عمق

• آب شیر گرم

• قاشق یا چاقوی پلاستیکی

نکته: به علت استفاده از رابینگ الکل حتما در فضایی آزمایش را انجام دهید که جریان هوا وجود داشته بشد.

روش انجام آزمایش علمی تغییر رنگ برگ‌ها:

• از کودک‌تان بخواهید ۲ الی ۳ برگ بزرگ از یک درخت مشابه را جمع آوری کند.

• باید شما و کودک‌تان برگ‌ها را ریز ریز به تکه‌های کوچک خرد کنید و داخل شیشه مربا قرار دهید.

• به اندازه‌ای الکل داخل شیشه بریزید تا کل برگ‌ها را بپوشاند.

• در ظرف را با درپوش یا ورق فویل بپوشانید و شیشه را با دقت در ظرف کم عمق قرار دهید.حدود ۳ سانتی متر آب گرم شیر داخل ظرف بریزید.

• بگذارید داخل آب برای حداقل نیم ساعت یا اگر لازم بود کمی بیشتر بماند تا اینکه الکل رنگی شود( هر چه تیره‌تر بهتر). هر ۵ دقیقه شیشه را بچرخانید اگر آب خنک شده بود آب گرم جایگزین کنید.

• از کودک‌تان بخواهید یک نوار باریکی از کاغذ فیلتر قهوه را ببرد.شیشه را از داخل آب در آورده و درب آنرا باز کنید نوار کاغذی را داخل شیشه قرار دهید، طوریکه یک سر آن داخل الکل باشد و سر دیگر خم بالای دهانه شیشه باشد.

• با نوار چسب آنرا ثابت کنید.

• الکل از روی نوار کاغذی به سمت بالا کشیده می‌شود و رنگ‌ها هم همراه آن هستند. بعد از حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه همانطور که الکل بخار می‌شود رنگها فواصل متفاوتی را روی نوار کاغذی طی می‌کنند. کودک‌تان الان می‌تواند سایه‌های متفاوتی از سبز و ممکنه کمی زرد، نارنجی و قرمز را ببیند(بستگی به نوع برگ انتخابی دارد).

چه اتفاقی افتاد؟

کلروفیل یک ترکیب سبز رنگی هست که باعث مخفی شدن رنگ‌ دانه‌های حاضر در برگ می‌شود.در پاییز کلروفیل شکسته می‌شود و اجازه می‌دهد تا سایر رنگ دانه‌ها خودشان را نشان دهند. ترکیبی از رنگ دانه‌ها در برگ بوسیله تکنیک کروماتوگرافی(سوانگاری) در دسته‌هایی از رنگ تفکیک می‌شوند.

کروماتوگرافی یک روش جداسازی مواد تجزیه‌ای است که شما با فقط الکل و انرژی (گرما) این کار را انجام دادید. سپس بوسیله “جذب” و “مویینگی(ناشی از نیروهای چسبندگی سطحی)” جدایی می‌تواند صورت بگیرد.

کاغذ مواد را بوسیله جذب نگه می‌دارد در حالیکه مویینگی مواد را در میزان متفاوتی به سمت بالا می‌کشاند.

رنگ دانه‌ها بر روی کاغذ تفکیک شده‌اند و بصورت رگه‌های رنگی نشان داده می‌شوند.

آزمایش علمی با آب 

تکه مقوا به تنهایی ، کل محتوای لیوان آب را نگه داشته است.کودک شما از منطقی که پشت این جادوی آزمایش علمی در مورد دانش آب و هوا است هیجان زده خواهد شد.

بهتر است این آزمایش را در آشپزخانه یا حمام انجام دهید زیرا ممکن است کمی خیس کند.

چه نیاز دارید:

لیوان

آب

یک تکه مقوا یا کارت پستال

تنگ

رنگ خوراکی (اختیاری است و فقط برای اینکه نتیجه بهتر نمایش داده شود لازم می‌باشد)

روش کار:

از کودکتان بخواهید آب را در تنگ ریخته و رنگ خوراکی را اضافه کند.

حالا لیوان را تا لبه از آب پر کند.

مقوا را بر روی دهانه لیوان گذاشته و با دست نگه دارید و سریع لیوان را برگردانید.

 قسمت جالب:دست را برداشته و خواهید دید که مقوا آب داخل لیوان را نگه داشته و مانع از ریختنش می‌شود.

حالا از کودک تان بخواهید این مراحل را خودش انجام دهد.و فکر کند، چه طور قضیه را می‌بیند؟

چه اتفاقی می‌افتد؟

در واقع نیروی مقوا نیست که آب را در لیوان نگه داشته است.این فشاری است که از سمت آب بر روی مقوا و از هوا بر روی سمت دیگر مقوا وارد می‌شود.فشار وارد بر مقوا از سمت آب خیلی کمتر از فشار وارده از سمت زیری یعنی هوا است.و این باعث شده مقوا بر روی دهانه لیوان تحت فشار قرار گرفته و مانع از ریختن آب شود.

تغییرپذیری:

حالا از کودک تان سوال کنید که نظرش چیه اگر این آزمایش را با لیوان خالی انجام دهد؟

چه اتفاقی می‌افتد اگر لیوان را تا نیمه از آب پر کند؟