من یک دانش آموز خلاقم

امروزه ثابت شده است که خلاقیت یک ویژگی صرفاً ذاتی نیست، بلکه همه ی انسان ها از این توانایی برخوردار هستند و همه درجات گوناگونی از این استعداد را  دارند. علاوه بر این عواملی همچون مهارت یابی ، آموزش پذیری ، انعطاف پذیری ، سطح دانش و آگاهی ، خطرپذیری ، نترسیدن از اشتباه و شکست نیز در میزان خلاقیت و نوآوری دانش آموزان تأثیر فراوان دارند. معلم می تواند همه ی این عوامل را  به صورت یک مجموعه در دانش آموزان شناسایی کند و بکوشد آن ها را پرورش دهد. در این مقاله سعی شده است عوامل مؤثر در خلاقیت شناسایی و راه کارهایی برای پرورش این توانایی در دانش آموزان ارائه شود.

تعریف خلاقیت:

خلاقیت ؛ نمایش بالاترین درجه ی سلامت عاطفی ( وجود افراد سالم در جریان خود بهسازی)

خلاقیت ؛ دوباره نگاه کردن است.

خلاقیت ؛ خارج شدن از پشت درهای بسته است.

خلاقیت ؛ عبارت از عمیق تر دیدن یک مسئله است.

خلاقیت ؛ فرایند مقابله ای واقع بینانه با یک مسئله و درگیری و جذب شدید آگاهی با هوشیاری و مرتبط ساختن مطالب با یکدیگر به نحوی تکامل یافته است.

من میتوانم مشکلاتم را حل کنم

مطمئناً هر يك از ما در طول روز با مسائل متعددي رو‌به‌رو هستيم و هر كدام از اين مسائل به نحوي با زندگي ما پيوند خورده‌اند پس بر ماست كه بياموزيم چگونه آنها را حل كنيم تا زندگي شادي را براي خود و اطرافيانمان بسازيم. اما قبل از آموختن حل مسائل بايد بدانيم كه نگرش ما به زندگي نقش مهمي را در تمام لحظات ايفا مي‌كند، اين نگرش مي‌تواند به شكل گفت و گوي دروني مثبت و منفي در برخورد با مسائل باشد. اصولاً افراد مثبت‌انديش در برخورد با چالش‌ها گفت‌وگوي مثبت دروني دارند مانند جملات من اين مشكلم را مي‌توانم حل كنم مثل مشكلات قبلي، هر مشكلي يك راه حلي دارد، اين امتحان بزرگي براي من است كه ببينم چقدر توانايي حل كردن دارم و….

در آن سوي ماجرا اما افرادي هستند كه گفت‌وگوي منفي دروني دارند و جملاتي خلاف جمله‌هاي فوق را مطرح مي‌كنند مانند من هيچ وقت نمي‌توانم اين مشكل را حل كنم، خيلي بدبختم و هميشه مشكل دارم، نمي‌دانم چرا هميشه برايم مشكل پيش مي‌آيد و…

مي‌بينيم كه نگرش افراد چه تأثير عميقي در حل مسائل خواهد گذاشت. گروه اول به جاي توجه به مشكل روي راه حل آن تمركز مي‌كنند اما گروه دوم راه حل‌ها را نمي‌بينند و تمام تمركزشان روي مشكل است در حالي كه با تقويت گفت و گوي مثبت دروني و حذف افكار منفي مي‌توان گام اول در جهت حل مسائل را پايه‌ريزي و از اين طريق به تقويت اعتماد به نفس در پيشبرد اهداف كمك كرد. شما براي اين كار مي‌توانيد قبل از انتخاب راه حل اقدامات لازم را انجام دهيد.

من احساسات دیگران را می فهمم

تا به حال چندبار به خاطر ترس از ناراحت کردن دیگران یا به زحمت انداختن یک دوست،‌ احساسات‌تان را مخفی کرده‌اید؟ بعد از آن چه حسی داشتید؟ من غیب‌گو نیستم اما جواب را می‌دانم؛ احساس بدی داشته‌اید و از دست خودتان عصبانی شده‌اید. با اطمینان می‌گویم که سرکوب احساسات و عدم ابراز صحیح آنها می‌تواند به اضطراب و افسردگی منجر شود. هرکسی ممکن است در زندگی‌اش احساس نارضایتی را تجربه کند. یک حس عمیق و بد که اگر درون‌تان حبسش کنید ممکن است حتی آسیب جسمی به شما وارد کند. چندبار بعد از ناراحتی عمیق دست‌تان درد گرفته‌ است؟! چندبار گردن‌تان گرفته‌ است و تمام روز درد ناشی از آن، مدام شما را به یاد احساس فروخورده‌تان انداخته‌است؟! از طرفی عدم ابراز احساسات می‌تواند روابط شخصی و حرفه‌ای شما را از این رو به آن رو کند و دچار بحران شوید. اگر ابراز احساسات درست را بیاموزید، خودآگاهی‌تان بیشتر می‌شود، تقویت خودآگاهی و بیان احساسات، سلامت روانی و جسمانی شما را تضمین می‌کند.

 

 

دوست یابی و ویژگی های یک دوست خوب

خصوصیات دوست خوب چیست؟

پیدا کردن دوست خوب همیشه مشکل است اما اینکه تشخیص بدهیم که دوست ما واقعا” دوست خوبی است یا خیر کار سخت تری است.

دانستن مشخصات یک دوست خوب در یافتن یک دوست واقعی به ما کمک می کند.

از ویژگیهای دوست خوب وفاداری اوست

وفاداری یک فاکتور اصلی و ضروری در دوستی و یا هر ارتباط دیگری است. دوستان خوب همیشه به دوستی شان وفادار هستند و وفادار بودن یعنی اینکه به شایعات و حرفهای بدی که درباره دوستتان گفته می شود توجه نکنید و از گفتن شایعات و یا حرفهای زشت درباره آنها پرهیز کنید. اگرچه دوستان خوب هم گاهی ازدست یکدیگر ناراحت و عصبانی شوند اما هرگز پشت سرهم ، حرف بدی نمی زنند.

از خصوصیات یک دوست خوب با گذشت بودن اوست

همه ی ما گاهی در روابط مان قضاوت های نادرست می کنیم. دوستان واقعی به جای اینکه دلخوری شان را از یکدیگر پنهان کنند، مشکل شان را مستقیما مطرح می کنند تا سوء تفاهم ها از بین برود. دوستان خوب یکدیگر را درک می کنند و به همین دلیل می توانند نسبت به هم بخشنده و باگذشت باشند. اگر در روابط مان مدام درگیر دلخوری های گذشته باشیم، روابط مان هیچ پیشرفتی نخواهد کرد. دوست خوب کسی است که بتواند گذشت کند و اگر خطایی کردیم که باعث دلخوری شد، اینقدر باگذشت باشد که بتواند از اشتباهات مان بگذرد. پس بیایید این واقعیت را بپذیریم که همه ی ما گاهی اشتباه می کنیم، اما می توانیم به کمک یکدیگر یاد بگیریم انسان های بهتری باشیم.

از خصوصیات یک “دوست خوب” بخشنده بودن اوست

بخشندگی و سخاوت یکی از علامتهای یک دوست خوب است. یک فرد سخاوتمند حتی زمانیکه توانایی ودارایی کمی برای بخشش دارد با کمال میل آنچه که می تواند را می بخشد. این نشانه فردی است که ارزش دوستی دارد زیرا این خصوصیت اخلاقی نشان می دهد که او ذهن و قلبی بخشنده دارد.

یک دوست خوب قابل‌اعتماد است

دوستان خوب کسانی هستند که بتوانید عمیق‌ترین و تاریک‌ترین اسرارتان را با اعتماد کامل با آنها در میان بگذارید. آنها باز هم به خاطر شنیدن این اسرار قضاوت‌تان نمی‌کنند و از اطلاعات شخصی‌تان با امانت‌داری کامل محافظت می‌کنند. وقتی مطمئن باشید آنها هرگز اطلاعات محرمانه‌تان را به کسان دیگر نمی‌گویند، با خیال راحت می‌توانید اسرارتان را به آنها بگویید.

از ویژگی های دوست خوب درک کردن افراد است

دوست واقعی کسی است که به حرفهای ما گوش می کند و سعی می کند ما را درک کند. یک دوست خوب وقتی چیزی را نمی فهمد یا درک نمی کند درباره آن موضوع سئوال می کند تا موضوع را کاملا” متوجه شود.

صداقت از ویژگیهای یک دوست خوب می باشدیک دوست خوب همیشه صادق است و واقعیت را می گوید حتی اگر حرفش آزار دهنده باشد. یک دوست خوب برای اینکه شما احساس بهتری داشته باشید به شما دروغ نمی گوید در عوض حقیقت را می گوید و شما را نصیحت می کند. مثلا “اگر لباسی مناسب شما نیست یک دوست خوب با مهربانی می گوید:” این لباس خیلی خوب نیست، من فکر می کنم این یکی بهتر است.”

 از خصوصیات یک دوست خوب درک کردن تفاوتها دیگران است

یک دوست خوب از شما انتظار ندارد که همیشه حرف او را تایید کنید. در عوض وقتی شما عقیده متفاوتی دارید و با او موافق نیستید ، به نظر شما احترام می گذارد. این کار باعث می شود روابط شما جذابتر شود زیرا دوستان خوب می توانند نظرات مختلف خود درباره موضوعات مختلف را با هم در میان بگذارند.