چرا طرح درس هنر برای دبستان مهم است؟

مطمنا شما با نقشه راه آشنا هستید . نقشه ای که مسیر ها را به شما نشان میدهد و شما میتوانید به راحتی به جایی که مد نظر دارید بروید. نقشه چند کار مفید را برای شما انجام میدهد اول اینکه یک اطمینان و اعتماد بنفس به شما میدهد که در جایی که هستید گم نشده و یا نمیشوید . دوم برای رسیدن به مقصد کوتاهترین و در عین حال بهترین مسیر را به شما نشان میدهد و در نهایت شما زمان و انرژی خود را از دست نمیدهید  ودر کمترین زمان به مقصد میرسید طرح درس آموزش هنر برای دبستان نیز همانند همین نقشه جغرافیایی برای شماست .

 

یک مربی با داشتن طرح درس انگار یک نقشه دارد که بهترین مسیررا به اون نشان میدهد . ولی باید توجه کنید طرح درس یک ساختار و یک تعریف داردکه نباید فراموش کنید. در ظاهر کلیت یک طرح درس میتواند یکی باشد ولی ماهیت و جزئیات آن میتواند با توجه به خلاقیت مربی فضای موجود بچه ها و خانواده ها متغیر باشد . هر طرح درسی نمیشود قابل اجرا باشد باید نتناسب با همان تعریف و ساختار تدوین شود.

 

هنر برای تغییر و خلاقیت

هنر یکی از دروس دوره ابتدایی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، و لذت بردن از آن در اولویت قرار دارد. در حقیقت از اهداف اصلی کارگاه هنر، انجام فعالیت هایی است که دانش آموزان آزادانه تخیل و اندیشه کنند، حواس شان تقویت شود و ظرفیت های نهفته آنها شکوفا شود، عواطف و احساساتشان توسعه یابد و خلاقیتشان پرورش یابد و در نهایت از انجام فعالیت های هنری خود لذت ببرند.


بدین منظور در برنامه آموزشی هنر ابتدا در انجام فعالیت های هنری از رنگ استفاده می‌کنند و با الهام از منابع طبیعی و مصنوعی به یادگیری تکنیک های مختلف، پاستل، گواش، آبرنگ و مدادرنگی می‌پردازند.
دانش آموزان با شگفتی های طبیعت، رنگهای موجود در طبیعت و اشکال آن آشنا خواهند شد. آنها استفاده صحیح از ابزار های مختلف را فرا خواهند گرفت و در ادامه با مواد دور ریختنی، کاردستی و تولیدات هنری مختلفی خواهند ساخت.
سعی ما پرورش قوه مشاهده، حس زیبایی شناسی و زیبا دوستی آنها می باشد.
از شما والدین عزیز خواهشمندیم تا کارهای هنری فرزندان خود را ارج نهید و متناسب با توانایی ها و ذوق کودکانه به آن بنگرید. هیچ گاه آثار آنان را سرزنش یا حتی تشویق بی مورد نکنید و اجازه دهید آنان با تخیل و ایده آل هایشان زندگی کنند.
امید است که دختران خلاق شاد ما از تمام فعالیت هایشان لذت دوچندان ببرند.

لیوان چینی چیست ؟

لیوان چینی ورزش تازه ای است که از چیدمان لیوان های مخصوص و جمع کردن آن ها طبق یک دستورالعمل خاص صورت می گیرد. لیوان چینی دارای لیوان های پلاستیکی مخصوصی می باشد که بطور ویژه برای چیدن لیوان ها با سرعت زیاد ساخته شده اند.

بازی لیوان چینی به دلیل سرعتی بودن آن از هیجان بالایی برخوردار است و به همین دلیل طرفداران زيادي را بخود اختصاص داده و روز به روز به طرفداران آن اضافه میشود. همه افراد در تمامی سنین حتی با وجود ناتوانایی های فیزیکی و ذهنی می توانند به انجام این بازي بپردازند. مانند معلولان جسمی حرکتی، معلولان ذهنی و حتی افرادنابینا.

فواید لیوان چینی

√ استفاده از هر دو نیم کره مغز و بدن بطور همزمان.
√ افزایش اعتماد به نفس (مؤثر در بهبود اختلال خواندن و لب اهیانه)
√ تقویت قوه تجسم فضایی ( مؤثر دربهبود اختلال ریاضی)
√ تقویت قوه حسی و حرکتی ( مؤثر در کارکرد لب پیشانی)
√ تقویت قوه تشخیص و تمیز و تعمیم پذیری ( مؤثر در کارکرد لب اهیانه)
√ بهبود اختلال خواندن ( مؤثر در بکار گیری نیمکره چپ مغز)
√ بهبود اختلالات دیکته نویسی( مؤثر در بکار گیری نیمکره چپ مغز)
√ بهبود اختلالات ریاضی ( مؤثر در بهبود قوه تجسم فضایی)
√ هماهنگی دست و چشم وعصب و عضله ( مؤثر در کارکرد لب پیشانی)

بازی دومینو چیست؟

بازی دومینو خانواده ای از بازی های مبتنی بر کاشی tile-based games ) بوده که شامل اشکال هندسی مستطیل شکل می باشد. جنس قطعات استفاده شده  در پک های دومینو معمولا از پلاستیک و یا چوب بوده و اشکال پلاستیکی آم دارای تنوع رنگ است.

در بازی دومینو معمولا قطعات به صورت زنجیر وار بر اساس نقشه ای مشخص چیده می شوند. با بر هم زدن تعادل یک دومینو ، و برخورد آن با دومینو دیگر باعث می شود دومینوهای دیگر که به صورت زنجیر وارد در کنار هم قرار گرفته اند پس از برخورد متوالی با یکدیگر فرو بریزند.

 فواید و اهمیت آموزش بازی دومینو برای کودکان

از جمله فواید آموزش بازی دومینو برای کودکان می توان به تقویت هوش و افزایش توانایی آنها در هوش و تمرکز اشاره کرد. البته آموزش بازی دومینو منحصر به کودکان نبوده و رده سنی در نظر گرفته برای آن نا محدود می باشد.

  اما فواید آموزش دومینو برای کودکان به دلیل دوره رشد فکری و ذهنی می تواند بسیار موثر و مفید باشد.در زیر به برخی از مزایا و اهمیت آموزش بازی دومینو می پردازیم :

ارتباطات اجتماعی

هنگامی که کودکان و یا دانش آموزان بازی دومینو را انجام می دهند نیاز دارند تا با یکدیگر مشارکت داشته باشند ، قوانین باز را مورد بحث و توافق قرار داده و با سایر کودکان و دانش آموزان تعامل داشته باشند. این مشارکت و تعامل باعث افزایش توانایی ایجاد ارتباطات اجتماعی و تعامل در کودکان شده و به آنها یاد خواهد داد که چگونه می توانند با دیگران تعامل و همکاری داشته باشند.

افزایش توانایی گفتاری و گوش دادن و تفکر کردن

هنگامی که کودکان بازی دومینو را انجام می دهند به دلیل تعامل و فعالیت مشارکتی آنها توانایی گفتاری و گوش دادن آنها تقویت می شود . همچنین نوع فکری بازی نیز باعث افزایش قدرت تفکر و سعی آنها در بهبود و ارتقا فکری می گردد.

تاثیر بازی دومینو بر هوش و خلاقیت کودکان

آموزش دومینو برای کودکان به دلیل انواع جهات آموزشی و فکری خود دارای تاثیرات مفیدی در هوش و استعداد کودکان است . در این بازی انتخاب یک استراتژی مشخص و اجای نقشه ساخت دومینو نیاز به انتخاب های فکری ای بوده که خود به تقویت خلاقیت در کودکان کمک می کند.